Haber Detayı
08 Haziran 2016 - Çarşamba 00:57
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Dokunulmazlıkları Onayladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliğini onay süresinin dolmasına bir gün kala onayladı.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Dokunulmazlıkları Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6718 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, Anayasa'da değişiklik yapılmasını öngören 6718 sayılı Kanun'u, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

ANAYASAYA GEÇİCİ MEDDE EKLENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan kanun, anayasaya geçici madde eklenmesini öngörüyor.

Buna göre, soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak.

DOSYALAR 15 GÜN İÇİNDE GÖNDERİLECEK

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde, Anayasa ve Adalet Karma Komisyon Başkanlığında, TBMM Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemi hakkındaki dosyalar, ilgili mercilere iade edilecek.

Düzenleme, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BULUŞTUKTAN HEMEN SONRA ONAYLADI

Erdoğan'ın 15 günlük karar süresi yarın dolacaktı. Cumhurbaşkanı'nın sürenin dolmasına bir gün kala şehit yakınları ve gazilere iftar verdiği sırada, değişikliğin onaylanmasının, Vezneciler'deki terör saldırısına mesaj niteliği taşıdığı düşünülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, Dokunulmazlıkları, Onayladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir