Haber Detayı
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 15:26
 
Denizli'den bayram tatiline çıkacaklar dikkat!
DENİZLİ Haberi
Denizli'den bayram tatiline çıkacaklar dikkat!

Türkiye'de Ramazan Bayramı tatili resmi olarak 3 Haziran 2019 Pazartesi günü öğleden sonra başlayacak ve 7 Haziran Cuma günü kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanlar tam gün idari izinli sayılacaklar. Denizli'den ilçelere ve çevre diğer illere tatile çıkacaklar uyarıldı, kazasız bir yolculuk için sürücülere önerilerde bulunuldu.

 

 

Denizlililer şimdiden gidecekleri yerleri belirlerken, diğer yandan tatil kaç gün olacak?, yolların durumu ne olur?, Saat kaçta yola çıkarsam iyi olur? şeklinde araştırma yapıyor işte detayları sizlere bayram öncesinde yola çıkacaklara öneriler...

 

Ramazan bayramı tatilinin resmi olarak 4,5 güne çıkarılmasının ardından bir çok kişi tatil için farklı şehirlere gidecek.Geçtiğimiz yıl 3,5 günlük Ramazan bayram tatili süresince meydana gelen kazalarda Türkiye geneli bilançosunda 39 ölü, 156 yaralı olarak açıklandı. Bu rakam, son 10 yılda görülen en az yaralı sayısı olarak kayıtlara geçti.Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği birimleri bu bayram öncesi kazaları önlemek adına yapılması gerekenleri sıraladı.

 

Bayram süresince “gündüz” araç kullanılması gerektiğini belirten birimlerin önerileri şunlar:

-Bayramda gündüz araç kullanılmasına özen gösterilmelidir.

 

-Yola çıkarken ağır yemekler yenmemeli, sulu gıdalar, meyve  ve salatalar tercih edilmelidir.

 

 

DENİZLİ'DE GİRİŞ VE ÇIKIŞLARDA DİKKAT!

- Denizli-Aydın yolu istikametinde bayram dönüşü geçen yıla göre bu sene araç artışı ile birlikte akşam saatlerinde trafik yoğunlaşıyor, gidiş ve dönüşlerde sabah saatleri tercih edilmeli

 

- Denizli-Ankara istikametinde ise gidiş-geliş durumlarında genellikle toplu taşıma seyahat araçlarının yoğunluğundan dolayı, Denizli otogarı ve Üçgen Meydanı bölgesinde öğle saatlerinden sonra trafik artışı gözlemleniyor

 

- Denizli-Antalya istikameti ise en çok yoğun bir şekilde kullanılan gidiş-geliş güzergahlarından biri olduğundan dolayı trafik yoğunlu sürekli olarak belirgin bir şekilde olduğundan Bayram vaktinde çok dikkatli olunmalı 

 

 

 

MOLALARDA KAHVE TERCİH EDİLMELİ

-Araç kullanırken bir şeyler  atıştırmamalı, yola çıkarken ve mola yerlerinde uyku getirecek ayran veya yoğurt alınmamalıdır.  Molalarda çay, kahve ve limonata tercih edilmelidir.

 

-180 /230 km de bir veya en fazla 3 saat araç sürüşü sonrası, kesinlikle dinlenme ve ihtiyaç molası verilmelidir.

 

-Sürücü rahat edeceği keten ve pamuklu, vücudu sıkmayan,  yapışmayan, terletmeyen gömlek, şort gibi giysileri tercih etmelidir. Terlik giyilmemeli, fren  ve debriyajda sorun olmayacak spor ayakkabı tercih edilmelidir.

 

-Sürücüler kullandıkları ilaçların uyku getirme  ve konsantrasyon bozma özellikleri olup olmadığını incelenmelidir.

 

– 10 yaşından küçük çocuklarınızı mutlaka arka koltuğa oturtunuz ve emniyet kemerlerini bağlayınız. Çocuklar için mutlaka oto koltuğu kullanınız.

 

– Sürücü ve ön koltukta oturanlar dahil mutlaka emniyet kemerini takınız ve diğer yolcular da dahil olmak üzere cep telefonu kullanmayınız.

 

– Takip mesafeniz hızınızın yarısı kadar olmalıdır. 100 km hızda , öndeki araç ile 50 metre mesafe bırakmalısınız.

 

-Bölünmüş yollarda (duble yol) hız sınırları otomobiller için azami 110 km/h, yerleşim yerlerinden geçerken hız sınırınız azami 50 km/h olmasına dikkat ediniz.

 

-Bayram tatiline giderken araç bakımları yapılmalı, lastik basınçları kontrol edilmeli, yolcu ve yük miktarı araç ruhsatındaki değerleri geçmemeli, emniyet kemeri mutlaka takılmalı, bagajdaki yük sabitlenmelidir.

 

 

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü belirtildi. Pazartesi günü öğleden sonra başlayan tatil belli yerlerde 3 Haziran 2019 Pazartesi günü başlayıp, 10 Haziran 2019 Pazartesi günü bitiyor, yaklaşık 6,5 günlük bir tatil süresi oluyor.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Semih Can
Etiketler: Denizli'den, bayram, tatiline, çıkacaklar, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir