Yazı Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 14:25
 
BESMELELİ EĞİTİM ŞART
EKREM ÇETİN
 
 

Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi tüm inananların üzerine olsun…

Bismillahirrahmanirrahim;

 

Ülkemizde İlk, orta, lise ve üniversitelerde toplam 25 milyon 309 bin 876 öğrenci eğitim görmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu kadar gencin sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Ya onları madden ve manen yetiştirerek geleceğe hazırlayacak ya da onların vebalini taşımak zorunda kalacaktır. Eğer, bu öğrenciler yetiştirilemezse, kıyamet günü her biri sorumlulardan hakkını isteyecektir. Bu hesabın da kolay verilemeyeceği açıktır.

 

CUMHURBAŞKANIMIZIN DİNDAR GENÇLİK SÖYLEMİ HAVADA KALMAMALI

 

Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın dindar gençlik söylemleri havada kalmamalı, Milli Eğitim Bakanlığına "besmeleli eğitim" teklifini sunan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına kulak verilmelidir. Bu Sivil Toplum kuruluşlarının Besmeleli Eğitim istemelerinin gerekçesi ise şöyle: "Diyorlar ki, Allah‘ın ilk emri ‘oku‘! Ama, bu okumanın nasıl olacağı ilk inen Kur‘an ayetinde bildirilmiş: ‘Seni yaratan Rabbinin adıyla oku!‘ (Alak,1) Besmele ile başla, diyor. Besmelenin anlamını bilerek oku, diyor. Kendini bil, insanı bil, toplumu bil, çevreyi bil, evreni bil, Rabbini bil, diyor."

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Besmele her hayrın başıdır" buyurur. Kur‘an-ı Kerim‘in surelerinin başlığında "besmele" vardır. Bu sebepsiz değildir. Besmele "Rahman ve Rahim olan, esirgeyen, bağışlayan, şefkat ve merhamet sahibi, kullarının iyiliğini isteyen Allah‘ın adıyla başlarım" anlamındadır. Rabbinin, "esirgeyen, bağışlayan, merhamet ve şefkat sahibi" olduğunu bilen kul, insanlara da öyle davranmaya çalışır. Rabbimiz Kur‘an‘da, ister ceza, ister mükafat ayetleri olsun, hepsinin besmelede ifade edilen şekilde açıklanması gerektiği mesajını vermektedir.

 

Rabbinin; yaratan, yaşatan, yöneten, kudret ve kuvvet sahibi, her şeyin sahip ve hakimi olduğunu bilen insan hiçbir zaman O‘nu unutmayacak, her hayırlı işe besmeleyle başlayacaktır. Yani, Kur‘an okur, yola çıkar, işe başlar, yemek yer, derse başlarken hep "Bismillahirrahmanirrahim" sözünü okumalıyız.

 

Okullar, öğrenciye yalnız bilgi yükleme mekanları değil, aynı zamanda ilim ve irfan öğrenilen eğitim yuvalarıdır. Eğitim ise, öğrenciye maddi ve manevi "davranış kazandırmak"la sağlanır. Yaşadığımız dünyada "değerler eğitimi" de denilen "manevi eğitim"e o kadar büyük ihtiyaç var ki!..

 

Günümüzde kalpler taşlaştı, betonlaştı. Şefkat ve merhamet gibi insani duygular zayıfladı. 4 Mayıs 2009 günü yaşanan Mardin Bilge Köyü‘ndeki katliamı hatırlayın! Hani, bir nişan töreni sırasında 44 kişi yakınları tarafından topluca öldürülmüştü. Bu olay, vahşet ve acımasızlığın hangi noktaya ulaştığının göstergesiydi. O günlerde Diyanet yetkilileri "Merhamet eğitimine ihtiyaç var", "Geleceğimiz tehlikede", "Dinden kaçmanın sonu hüsrandır" gibi ifadelerle, kararmış vicdanların ıslahı için İslami eğitimin önemini vurgulamışlardır. Bu konuda, Diyanet yetkililerinin parmak bastığı İslami eğitime ihtiyaç var. Ve bazı sivil toplum kuruluşlarının isabetli teşhisi üzere, "besmeleli eğitim" şart. İnsanlara Allah korkusu, şefkat, merhamet, hoşgörü, sorumluluk gibi insani değerler kazandırmak buna bağlı.

 

Mehmet Akif ne güzel ifade etmiş: "Ne irfandır ahlaka yükseklik veren, ne vicdandır / Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır."

 

DİN EĞİTİMİ, İNSANI CANİLİKTEN KURTARIR

Bugün, İmam Hatip ve İlahiyatlar dışında öğrenciye din eğitimi yeterince verilmemektedir. Seçmeli olarak konulan Kur‘an-ı Kerim, Siyer, Temel Dini Bilgiler dersleri konusunda bir kargaşa yaşanmaktadır. Bu derslerin genelleştirilip İslami hassasiyetle verilmesini temenni ederiz. Ayrıca toplumda her Müslüman’ın görevi Allah’ın dinini öğrenmek, öğretmek, yaymak, Allah’ın dinine hizmet etmek olmalıdır.

 

Allah’a emanet olun. Selam ve dua ile.

 

 
Etiketler: BESMELELİ, EĞİTİM, ŞART,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Haziran 2020
AYASOFYA BAĞIMSIZLIĞIMIZIN SEMBOLÜDÜR
29 Aralık 2019
KÜLTÜREL İŞGALE HAYIR!
08 Kasım 2019
BUGÜNKÜ GENÇLİĞE PEYGAMBERİMİZİN YAŞAYIŞINI, AHLAKINI VE PRENSİPLERİNİ ANLATMAK ZORUNDAYIZ
21 Haziran 2019
MURSİ’DEN BİR BATI BİR DE CHP RAHATSIZ!
17 Nisan 2019
GENÇLİK ÜZERİNE
27 Şubat 2019
ERBAKAN OLMAK!
12 Aralık 2018
MESCİTSİZ OKUL KALMASIN
01 Kasım 2018
PEYGAMBER EFENDİMİZİN İZİNDE BİR GENÇLİK
27 Ekim 2018
ERBAKAN HOCA ANDIMIZ YÜZÜNDEN BEDEL ÖDEDİ
03 Ekim 2018
HEDEFİ VE ÜLKESİNE BAĞLI BİR NESİL İÇİN AHLAKİ VE MANEVİ EĞİTİM ŞART
22 Aralık 2017
KİRLİ ELLERİNİZİ İNANÇLARIMIZDAN ÇEKİN!
20 Aralık 2017
KUDÜS KONUSUNDA MİLLETİMİZ YETKİLİLERDEN SAHTE DEĞİL, SAHİCİ YAPTIRIMLAR BEKLİYOR
03 Kasım 2017
Kaybedeni Olmayan Yarışma
02 Ağustos 2017
PAPAZA HAHAMA HAK, MÜFTÜYE YASAK MI?
15 Temmuz 2017
15 TEMMUZ VE HAÇLILAR’IN KUDÜS’Ü İŞGALİ
09 Temmuz 2017
SÖZDE KADIN HAKLARI SAVUNUCULARI NEDEN SESSİZ?
08 Temmuz 2017
RABBİM ALLAH’TIR DEYİP HAK YOLDAN DÖNMEYENLERE SELAM OLSUN
21 Haziran 2017
KUR’AN-I YERYÜZÜNE HAKİM KILMAK İÇİN, KUR’AN’IN PROJELERİNE SAHİP ÇIKALIM
17 Haziran 2017
BU RAMAZAN, ADALET PARKINDA BULUŞALIM
10 Haziran 2017
ŞUURLU NESİLLER ŞUURLU ÖĞRETMENLERİN ELİNDE YETİŞİR
07 Haziran 2017
HAK YOL İSLAM YAZACAĞIZ
05 Haziran 2017
PAÜ REKTÖRÜ YALNIZ DEĞİLDİR
29 Mayıs 2017
AYASOFYASI OLMAYAN KUTLAMA MESAJI!
23 Mayıs 2017
MİLLET OLARAK MİLLİ VE DİNİ DEĞERLERİMİZE AZAMİ DERECEDE SAHİP ÇIKMALIYIZ
19 Mayıs 2017
ASIL ÖZGÜRLÜK ALLAH’A KUL OLMAKTIR
12 Mayıs 2017
YENİ FETİHLERDE BULUŞALIM
10 Mayıs 2017
MİLLİ MÜCADELE RUHU
05 Mayıs 2017
ÜNİVERSİTELER İLMİN BAHARI OLMALI
01 Mayıs 2017
PAMUKKALE BELEDİYESİNİN TAKDİRE ŞAYAN BAZI HİZMETLERİ
26 Nisan 2017
23 NİSAN 1920’DEKİ ANA RUH HİLAFETİ, ŞERİATI, VATANI KURTARMA HAREKETİYDİ
23 Nisan 2017
MESCİD-İ AKSA ESİR, AYASOFYA İSTANBUL’DA CEMAATE HASRET
14 Nisan 2017
KUTLU DOĞUMU ANMA VE ANLAMA
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir