KÖKSAL İRER Hey Sen! Mecbursun!
asa
Yazı Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 13:36
 
Hey Sen! Mecbursun!
KÖKSAL İRER
koksalirer@gmail.com
 
 

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını nedeniyle bir çok can kaybı yaşandı. Ülkemiz de 11 Mart’ta görülen ilk vakanın ardından, insanların korku ve panik yaşamasına neden oldu. Yetkililerin uyarılarını dikkate alanların yanı sıra umursamayanlar da küçümsenmeyecek kadar fazlaydı.

 

Kimileri bu salgınla dalga geçer hale geldi, kimileri ise bana bir şey olmaz diyerek normal yaşamasına devam etti. İşler iyice ciddiye bindiğinde artık çok geçti. Ülke olarak büyük bir sınav verdik. Bunu yetkililer nezdinde de vatandaşlar nezdinde de söyleyebiliriz. Koronavirüs salgınına yönelik başlatılan savaşın yanı sıra alınan tedbirlerle mücadele devam ederken, ilk önemli slogan ‘Evde Kal’ sloganı etkili oldu.

 

Sokağa çıkma kısıtlamaları daha başlamadan, Evde Kal çağrılarına, Denizli olarak hemen uyulduğu gözden kaçmadı. Vatandaşlar mecbur olmadıkça dışarıya çıkmadı. Bu Denizli için önemli bir olaydı. Vakaların artması ile tedbirler de artmaya başladı. Sosyal mesafe kuralları, maske takma uygulaması, 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması, Denizli’nin de aralarında bulunduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde uygulanmaya başlayan sokağa çıkma yasağı ve şehir giriş çıkış kısıtlaması önemli tedbirlerdendi.

 

65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşların ilk zamanlarda sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanları uyarıldığında, gösterdikleri tepki doğru olmayan bir tepkiydi. Uyarılara  “Size ne? Bulaşacaksa bana bulaşacak” demeleri kabul edilmez bir durumdu. Çünkü sana bulaşması demek yakınlarına bulaşması demektir. Daha sonrasında çevreye domino taşı gibi bulaşma riski ortaya çıkaracaktır.

 

Mart ayı itibari ile alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar neticesinde, Denizli’de beklenilen yükseklikte bir can kaybı yaşanmadı çok şükür…  Yetkililer Denizli’de ki tam ölüm oranını açıklamasa da bu can kaybı benim tahminime göre 15’i 20’yi geçmedi. Bakmayın siz öyle kulaktan dolma söylentilere, yüksek sayıda can kaybı var diyenlere… Vaka olmuş olsa da bunların çoğu tedavilerinden sonra iyileşerek evlerine dönmüşlerdir.

 

Neyse gelelim asıl mevzumuza!

Salgınla ilgili alınan tedbirler kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ve diğer yetkililerin, sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizerek normalleşme süreci başladı.  Normalleşme sürecinde Denizli’de, sokağa maskesiz çıkma yasağı uygulaması ile bu mücadeleye devam ediyoruz. Ama şöyle baktığımızda mahalle içlerinde bu maske yasağı uygulamalarına uymayanlar çokça gözlemleniyor. Kent merkezinde caddelerde kalabalık ortamda bunu görmekte mümkündür.

 

Şimdi kurallara uymaya çalışan vatandaşlar olarak, bu sıcak havada sen ben o, bu maskeleri takıyorsak, kardeşim sende takmak mecburiyetindesin… “Bana bir şey olmaz, sağlık benim değil mi?” hiç diyemezsin… Senin oluşturacağın risk, çevreni onun ardından toplumu etkileyecektir. Bu yüzden kurallara uymaya mecbursun… Sen istediğin gibi gezip tozacaksın, hassasiyetle bu salgınla mücadele veren vatandaşlar senin yüzünden bu risk altında olmamalıdır.

 

Denizli’de sokağa maskesiz çıkma yasağına uymayanlar için idari para cezası uygulanmaktadır. Bunu dikkate almayanlara polis işlem yapmak istediğinde bu sefer zor durumda kalıyorlar ve ekiplerden bir daha çıkmayacağım sözü vererek işlemi durdurmalarını istiyorlar. Bu iyi niyeti suiistimal eden bazı vatandaşlar yine aynı şekilde sokaklara çıkmaktan geri durmuyor. Kimisi de maske takmayanları görünce, onlar takmıyor bende takmayayım diye düşünüyor.

 

Bir çok vatandaşımızın tepkileri bizlere de geliyor. “Sokağa maskesiz çıkma yasağı yok mu? Nedir bu milletteki rahatlık diye! Bizler uymaya çalışıyoruz her kurala, onlar neden uymuyor! diye sıkça rastladığımız haklı tepkiler var! Hatta geçen günlerde, maske takmanın zorunlu olduğu Denizli’de, bazı vatandaşların sokakta maskesiz gezdiğini gören İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, telsiz anonsu ile korona virüs vakalarının artmaması için bütün birimlere maske takılması hassasiyetinin uygulanması için talimat verdi.

 

Bu yüzden normalleşme sürecine girdiğimiz günlerde, sosyal mesafe, maske ve temizliğe biraz daha dikkat edelim. Bazı illerde vaka sayılarının artığını duyuyoruz. Bizlerde bunu yeniden yaşamamak için lütfen kurallara dikkat edelim.

 
Etiketler: Hey, Sen!, Mecbursun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı