DENİZLİ (D20HA) - DENİZLİ20HABER.COM | Haber Girişi: 09.09.2021 - 08:29, Güncelleme: 09.09.2021 - 08:29

Çameli’de yetişen domatesin ağırlığı 1 kilonun üzerinde geldi

 

Çameli’de yetişen domatesin ağırlığı 1 kilonun üzerinde geldi

Denizli'nin Çameli İlçesi'nde, örtü altı seracılıkla hormonsuz, bombus arıları kullanılarak organik yetiştirilen domateslerin tanesi 1 kilo ile 1 kilo 300 gram arasında geliyor. Örtü altı seracılığı yapan Selma Tutgun’un yetiştirdiği domateslerden birinin ağırlığı 1 kilo 240 gram geldi.
Çameli Belediyesi 2014 yılında ilçedeki tarım üretimini arttırmak amacıyla Örtü Altı Seracılığı Destekleme Projesini başlattı. Bu kapsamda belediyenin de destekleriyle 800 hektar alanda,15 milyon domates fidesi kurulan seralarda toprakla buluştu. İlçedeki domates üreten sera sayısı 8’den proje kapsamında 150'ye yükseldi. EV KADINIYDI DOMATES ÜRETİCİSİ OLDU Yetiştirdiği domateslerden birinin 1 kilo 240 gram gelen, Tarım Danışmanlık Ofisi’nin girişimiyle serada domates üretimi yapmaya başlayan Selma Tutkun, "Daha önce ev kadınıydım. Ev işleriyle ilgilenip, çocuklarıma bakıyordum. Ne yapabileceğimi düşünürken, ben de serada domates üretimine başladım. İyi ki girmişim, çok iyi gelir kaynağı oldu. Ben de ilçedeki kadınlara seramda istihdam sağlamaya başladım ”dedi.  Yılda 120 ton domates ürünü alan Tutgun, bu yılki kuraklığa rağmen aynı oranda ürün alacağını düşünüyor. AVRUPA VE ASYA’YA İHRAÇ EDİLİYOR Çameli ilçesinde yapılan çalışmalarla son yıllarda örtü altı serada yetiştirilen domates üretimi arttı. Daha önce her yıl göç veren ilçede Tarım Danışmanlık Ofisi'nin kurulmasının ardından, serada domates üretimi yapan üretici sayısı 8'den 150’nin üzerine çıktı. Üretilen ‘Çameli kınalısı' cinsi domateslerin çoğunluğu Arabistan olmak üzere, Çin, Rusya, Almanya, Hollanda, Irak, İran, Azerbaycan, Katar ve Avusturya gibi Asya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. İç pazarda büyük yer bulan Çameli domatesi sayesinde üreticinin cebi para gördü, istihdam sağlandı, göç tersine çevrildi. ÇAMELİ’DE ÖRTÜ ALTI SERACILIK GELİŞİYOR Cengiz Arslan son dönemlerde örtü altı seracılığın Çameli’de daha iyi yapıldığına dikkat çekti. Hane halkı ekonomisinin de geliştiğini belirten Arslan Çameli ekonomisinin de büyüdüğü belirtti. Çameli domateslerini yurtdışına gönderdiklerini belirten Arslan, “Covid-19 sonrasında gördük ki tarımın önemi çok büyük. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Bu sayede ilçemizde işsizlik yok denecek kadar azaldı. Bir çok vatandaşımız örtü altı seracılıktan geçimini sağlamaya başladı. Sera sayısı arttıkça istihdamı da arttırdık. Ürettiğimiz domatesler artık Hollanda’ya bile ihraç ediliyor. dedi. AĞIRLIĞI 1 KİLONUN ÜZERİNDE Çameli ilçesinde üreticilerin yetiştirdiği domateslerin hasadı başladı. Mart ayında dikilen hasadına ise haziran ayı ortasında başlanan ve hala devam eden yazlık domateslerin kilosu, 3 ile 3,5 liradan alıcı buluyor. Seralarda hormon kullanılmadan bombus arılarıyla organik yetiştirilen domateslerin ağırlığı zaman zaman 1 kilo ila 1 kilo 300 gram arasında gelebiliyor.
Denizli'nin Çameli İlçesi'nde, örtü altı seracılıkla hormonsuz, bombus arıları kullanılarak organik yetiştirilen domateslerin tanesi 1 kilo ile 1 kilo 300 gram arasında geliyor. Örtü altı seracılığı yapan Selma Tutgun’un yetiştirdiği domateslerden birinin ağırlığı 1 kilo 240 gram geldi.

Çameli Belediyesi 2014 yılında ilçedeki tarım üretimini arttırmak amacıyla Örtü Altı Seracılığı Destekleme Projesini başlattı. Bu kapsamda belediyenin de destekleriyle 800 hektar alanda,15 milyon domates fidesi kurulan seralarda toprakla buluştu. İlçedeki domates üreten sera sayısı 8’den proje kapsamında 150'ye yükseldi.

EV KADINIYDI DOMATES ÜRETİCİSİ OLDU

Yetiştirdiği domateslerden birinin 1 kilo 240 gram gelen, Tarım Danışmanlık Ofisi’nin girişimiyle serada domates üretimi yapmaya başlayan Selma Tutkun, "Daha önce ev kadınıydım. Ev işleriyle ilgilenip, çocuklarıma bakıyordum. Ne yapabileceğimi düşünürken, ben de serada domates üretimine başladım. İyi ki girmişim, çok iyi gelir kaynağı oldu. Ben de ilçedeki kadınlara seramda istihdam sağlamaya başladım ”dedi.  Yılda 120 ton domates ürünü alan Tutgun, bu yılki kuraklığa rağmen aynı oranda ürün alacağını düşünüyor.

AVRUPA VE ASYA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

Çameli ilçesinde yapılan çalışmalarla son yıllarda örtü altı serada yetiştirilen domates üretimi arttı. Daha önce her yıl göç veren ilçede Tarım Danışmanlık Ofisi'nin kurulmasının ardından, serada domates üretimi yapan üretici sayısı 8'den 150’nin üzerine çıktı. Üretilen ‘ Çameli kınalısı' cinsi domateslerin çoğunluğu Arabistan olmak üzere, Çin, Rusya, Almanya, Hollanda, Irak, İran, Azerbaycan, Katar ve Avusturya gibi Asya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. İç pazarda büyük yer bulan Çameli domatesi sayesinde üreticinin cebi para gördü, istihdam sağlandı, göç tersine çevrildi.

ÇAMELİ’DE ÖRTÜ ALTI SERACILIK GELİŞİYOR

Cengiz Arslan son dönemlerde örtü altı seracılığın Çameli’de daha iyi yapıldığına dikkat çekti. Hane halkı ekonomisinin de geliştiğini belirten Arslan Çameli ekonomisinin de büyüdüğü belirtti. Çameli domateslerini yurtdışına gönderdiklerini belirten Arslan, “Covid-19 sonrasında gördük ki tarımın önemi çok büyük. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Bu sayede ilçemizde işsizlik yok denecek kadar azaldı. Bir çok vatandaşımız örtü altı seracılıktan geçimini sağlamaya başladı. Sera sayısı arttıkça istihdamı da arttırdık. Ürettiğimiz domatesler artık Hollanda’ya bile ihraç ediliyor. dedi.

AĞIRLIĞI 1 KİLONUN ÜZERİNDE

Çameli ilçesinde üreticilerin yetiştirdiği domateslerin hasadı başladı. Mart ayında dikilen hasadına ise haziran ayı ortasında başlanan ve hala devam eden yazlık domateslerin kilosu, 3 ile 3,5 liradan alıcı buluyor. Seralarda hormon kullanılmadan bombus arılarıyla organik yetiştirilen domateslerin ağırlığı zaman zaman 1 kilo ila 1 kilo 300 gram arasında gelebiliyor.

Denizli HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve denizli20haber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.