DENİZLİ (D20HA) - DENİZLİ20HABER.COM | Haber Girişi: 29.09.2021 - 08:08, Güncelleme: 29.09.2021 - 08:08

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor ve2016-2018 Moldova nezdinde Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç GESİFED’e ziyarette bulundu.

 

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor ve2016-2018 Moldova nezdinde Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç GESİFED’e ziyarette bulundu.

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor, 2016-2018 Moldova nezdinde Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç, GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ile Yönetim Kurulu Üyeleri Denizli Valisi Sayın Ali Fuat Atik’e ardından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ziyarette bulundu. Ziyaretlerin ardından GESİFED üyesi dernek temsilcileri ile Denizli Ticaret Odası ve Denizli Sanayi Odası temsilcilerinin katıldığı Türkiye – Moldova ilişkilerinin ve ticaretinin görüşüldüğü toplantı gerçekleştirildi.
GESİFED Başkanı Oktay Mersin  Sayın Büyükelçilerimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim. Sayın Hulusi Kılıç Büyükelçi olduğu dönemde Moldova’da bulundum. Sovyetler Birliğinden ayılan devletlere baktığımız zaman Avrupa Birliği’ne komşu olan tek devlet Moldova’dır. Bir kenarı Avrupa Birliği’ne bir kenarı Rusya’ya bakıyor. Bizim açımızdan ticaret anlamında çok değerli. Biz GESİFED olarak en kısa zamanda Moldova ziyareti için bir heyet oluşturacağız.” dedi. 2016-2018 Moldova nezdinde Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç “Moldova Türkiye için önemli bir ülke, küçük ama değeri yüksek bir ülke. Türkiye ile Moldova arasında stratejik işbirliği var. Moldova’da Japonya’nın büyük bir firmasının fabrikası var.  Moldova’nın katma değeri Gagavuz Türkleridir. Özellikle son yıllarda onlara sahip çıkıyorlar. Gagavuzya’da Türk fabrikalar var ve buradan ihracat yapıyorlar. Moldova’nın AB ile serbest ticaret anlaşması, serbest dolaşım hakkı var. Rus coğrafyası ile serbest ticaret anlaşması var. . Benim Büyükelçi olduğum dönemde Türkiye ile Moldova arasında serbest ticaret anlaşmasını uygulamaya soktuk. Bu sayede 950 milyonluk bir nüfusa hitap ediyorsunuz. Dolayısı ile iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin üst düzeyde olması işadamlarımız için büyük bir kazanımdır. “ dedi. Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor “ Türk iş insanlarını Moldova’ya çekmek istiyoruz çünkü milletimiz başka ülkelere iş bulmak için gidiyor. Benim hedefim yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek halkımızın göç etmemesi ve bu sayede ailelerin bir arada kalabilmesidir. Kendi gözünüzle görmenizi gelip ziyaret etmenizi sizleri ağırlamayı istiyoruz. Gelin Moldova’daki İşadamları ile görüşün konuşun. 1300 Türk şirketi Moldova’da çalışıyor. Onlar Moldova vatandaşlarına ailelerine iş veriyorlar onlar bizim için önemli. Güçlü, aktif iş insanları ülkemize gelsin bizim dar bakış açımızı değiştirsin, geçim kaynağı sağlasın. 10 sene önce 4,5 milyon Moldovalı varken bugün 3,5 milyon nüfus var biz istiyoruz ki halkımız geri gelsin. Karşılıklı kazanç sağlayalım istiyoruz. “ dedi. Toplantının ertesi günü Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kutluhan ve Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Turgut Tok ile bir araya gelindi.  
Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor, 2016-2018 Moldova nezdinde Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç, GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ile Yönetim Kurulu Üyeleri Denizli Valisi Sayın Ali Fuat Atik’e ardından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ziyarette bulundu. Ziyaretlerin ardından GESİFED üyesi dernek temsilcileri ile Denizli Ticaret Odası ve Denizli Sanayi Odası temsilcilerinin katıldığı Türkiye – Moldova ilişkilerinin ve ticaretinin görüşüldüğü toplantı gerçekleştirildi.

GESİFED Başkanı Oktay Mersin

 Sayın Büyükelçilerimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim. Sayın Hulusi Kılıç Büyükelçi olduğu dönemde Moldova’da bulundum. Sovyetler Birliğinden ayılan devletlere baktığımız zaman Avrupa Birliği’ne komşu olan tek devlet Moldova’dır. Bir kenarı Avrupa Birliği’ne bir kenarı Rusya’ya bakıyor. Bizim açımızdan ticaret anlamında çok değerli. Biz GESİFED olarak en kısa zamanda Moldova ziyareti için bir heyet oluşturacağız.” dedi.

2016-2018 Moldova nezdinde Türk Büyükelçisi Hulusi Kılıç

“Moldova Türkiye için önemli bir ülke, küçük ama değeri yüksek bir ülke. Türkiye ile Moldova arasında stratejik işbirliği var. Moldova’da Japonya’nın büyük bir firmasının fabrikası var.  Moldova’nın katma değeri Gagavuz Türkleridir. Özellikle son yıllarda onlara sahip çıkıyorlar. Gagavuzya’da Türk fabrikalar var ve buradan ihracat yapıyorlar. Moldova’nın AB ile serbest ticaret anlaşması, serbest dolaşım hakkı var. Rus coğrafyası ile serbest ticaret anlaşması var. . Benim Büyükelçi olduğum dönemde Türkiye ile Moldova arasında serbest ticaret anlaşmasını uygulamaya soktuk. Bu sayede 950 milyonluk bir nüfusa hitap ediyorsunuz. Dolayısı ile iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin üst düzeyde olması işadamlarımız için büyük bir kazanımdır. “ dedi.

Moldova Büyükelçisi Dmitri Croitor

“ Türk iş insanlarını Moldova’ya çekmek istiyoruz çünkü milletimiz başka ülkelere iş bulmak için gidiyor. Benim hedefim yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek halkımızın göç etmemesi ve bu sayede ailelerin bir arada kalabilmesidir. Kendi gözünüzle görmenizi gelip ziyaret etmenizi sizleri ağırlamayı istiyoruz. Gelin Moldova’daki İşadamları ile görüşün konuşun. 1300 Türk şirketi Moldova’da çalışıyor. Onlar Moldova vatandaşlarına ailelerine iş veriyorlar onlar bizim için önemli. Güçlü, aktif iş insanları ülkemize gelsin bizim dar bakış açımızı değiştirsin, geçim kaynağı sağlasın. 10 sene önce 4,5 milyon Moldovalı varken bugün 3,5 milyon nüfus var biz istiyoruz ki halkımız geri gelsin. Karşılıklı kazanç sağlayalım istiyoruz. “ dedi.

Toplantının ertesi günü Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kutluhan ve Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Turgut Tok ile bir araya gelindi.

 

Denizli HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve denizli20haber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.