Özkan Alman Meclisinin Ermeni İddialarına İlişkin Kararını Kınadı "/>
asa
Haber
02 Haziran 2016 - Perşembe 17:20
 
Özkan Alman Meclisinin Ermeni İddialarına İlişkin Kararını Kınadı
Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Alman Federal Meclisinin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını "soykırım" olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesini kınadı.
GÜNDEM Haberi
Özkan Alman Meclisinin Ermeni İddialarına İlişkin Kararını Kınadı

TBMM Genel Kurulunda söz alan Özkan; “Sözde Ermeni soykırımı yalanı bu kez Almanya'da hortladı. Tarihsel gerçeklikle bağdaşmayan bu tasarı, ülkemizin egemenlik hakkına apaçık müdahaledir. Türk-Alman dostluğuna zarar veren bu yalan, aynı zamanda bölgesel ve küresel barışı yok etmekten başka hiçbir amacı yoktur.” dedi.

Bugüne kadar benzeri tasarıların farklı devletlerin parlamentolarına da geldiğini ve defalarca reddedildiğini ifade eden Özkan; “ABD Temsilciler Meclisi 2007 yılında gündeme dahi almadı. Almanya'nın işlediği soykırım suçunun mağduru İsrail Parlamentosu 2007'de reddetti. Fransa Anayasa Mahkemesi 2011'de, İspanya Parlamentosu 2015'te, Hollanda Parlamentosu yine 2015'te, Belçika Parlamentosu 2005'te reddetti.” dedi.

Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını "soykırım" olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesini kınayan Özkan sözlerini “ Ulusal ve uluslararası hukuk açısından hiçbir anlamı olmayan bu kararı reddettiğimizi ilan ederiz.” diyerek tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özkan, Alman, Meclisinin, Ermeni, İddialarına, İlişkin, Kararını, Kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı