Çocukların sağlıklı gelişimi için ergenlik dönemine kadar gözetim önemli

SAĞLIK (D20HA) - DENİZLİ20HABER.COM | 12.12.2023 - 21:38, Güncelleme: 12.12.2023 - 21:38
 

Çocukların sağlıklı gelişimi için ergenlik dönemine kadar gözetim önemli

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinde son zamanlarda çocuklarda kilo alamama, büyüme geriliği ve aşırı kilo kaybı gibi şikayetlerden dolayı yoğunluk olduğunu belirten Uzman Dr. Kaplan, ailelere önerilerde bulundu.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerinde son günlerde ailelerin çocuklarında aşırı kilo kaybı, büyüme geriliği ve kilo alamama şikayetleri sebebiyle yoğunluk yaşandığı belirtildi. Ailelere önerilerde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Kaplan, ailelerin ‘Benim çocuğum kilo almıyor, benim çocuğum uzamıyor, benim çocuğum çok kilolu’ gibi şikayetler ile başvurduğunu ifade etti. Çocukların temel sağlık göstergelerinin başında büyüme geldiğini belirten Uzm. Dr. Çiğdem Kaplan, “Büyüme ve gelişme çocukluk döneminin en önemli sağlık göstergelerinden birisidir. Çocukların, bebeklik döneminden başlayarak çocukluk, daha sonra da ergenlik dönemine kadar bir çocuk uzmanı tarafından yakın takip edilmesi gerekmektedir. Büyümenin değerlendirilmesinde yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy ve yaşa göre baş çevresi ölçümleri en sık kullanılan ölçümlerdir. Çocukların dengeli beslenmesi büyüme ve gelişmede önemli bir yere sahiptir. Beslenmede karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağlar yeterli düzeyde olmalıdır. Önemli olan çocuğun yediğinin miktarı değil besleyici değeridir. Bebeklik döneminde beslenmede en önemli besin kaynağı anne sütü iken çocuk büyüdükçe anne sütünün yerini sofra yemekleri alır. Beslenmede en önemli etken çocuğa bir rutin oluşturmaktır. Çocuklarda; aynı saatlerde yemek yemeye, besinlerin karbonhidratı, yağı, protein açısından dengeli olmasına, mutlu bir ortam olmasına, az sevdiği yiyecekleri çok sevdiği yiyeceklerin içinde sunmaya ve uykuyu düzenli ve yeterli almasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde yetersiz beslenme kadar aşırı beslenmeye bağlı oluşan obezite de çocukluk döneminde en önemli problemlerimizden birisidir. Büyüme ve gelişmeyi desteklemek ebeveynlerin en önemli konularından biridir” diye konuştu. Uzm. Dr. Çiğdem Kaplan, çocukta yaşıtlarına göre, boy ya da kilo olarak bir gerilik olduğunda mutlaka bir çocuk uzmanına başvurulmasını söyledi. Büyüme eğrilerinde yaşıtlarına göre boy ve kilo olarak geri olan çocukların ayrıntılı araştırılması ve düzenli takip edilmesinin gerektiğini belirten Kaplan, bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesinde beslenme kadar aile tarafından sevilerek ve huzurlu bir ortamda büyütülmesinin de önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinde son zamanlarda çocuklarda kilo alamama, büyüme geriliği ve aşırı kilo kaybı gibi şikayetlerden dolayı yoğunluk olduğunu belirten Uzman Dr. Kaplan, ailelere önerilerde bulundu.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerinde son günlerde ailelerin çocuklarında aşırı kilo kaybı, büyüme geriliği ve kilo alamama şikayetleri sebebiyle yoğunluk yaşandığı belirtildi. Ailelere önerilerde bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Kaplan, ailelerin ‘Benim çocuğum kilo almıyor, benim çocuğum uzamıyor, benim çocuğum çok kilolu’ gibi şikayetler ile başvurduğunu ifade etti. Çocukların temel sağlık göstergelerinin başında büyüme geldiğini belirten Uzm. Dr. Çiğdem Kaplan, “Büyüme ve gelişme çocukluk döneminin en önemli sağlık göstergelerinden birisidir. Çocukların, bebeklik döneminden başlayarak çocukluk, daha sonra da ergenlik dönemine kadar bir çocuk uzmanı tarafından yakın takip edilmesi gerekmektedir. Büyümenin değerlendirilmesinde yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy ve yaşa göre baş çevresi ölçümleri en sık kullanılan ölçümlerdir. Çocukların dengeli beslenmesi büyüme ve gelişmede önemli bir yere sahiptir. Beslenmede karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağlar yeterli düzeyde olmalıdır. Önemli olan çocuğun yediğinin miktarı değil besleyici değeridir. Bebeklik döneminde beslenmede en önemli besin kaynağı anne sütü iken çocuk büyüdükçe anne sütünün yerini sofra yemekleri alır. Beslenmede en önemli etken çocuğa bir rutin oluşturmaktır. Çocuklarda; aynı saatlerde yemek yemeye, besinlerin karbonhidratı, yağı, protein açısından dengeli olmasına, mutlu bir ortam olmasına, az sevdiği yiyecekleri çok sevdiği yiyeceklerin içinde sunmaya ve uykuyu düzenli ve yeterli almasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde yetersiz beslenme kadar aşırı beslenmeye bağlı oluşan obezite de çocukluk döneminde en önemli problemlerimizden birisidir. Büyüme ve gelişmeyi desteklemek ebeveynlerin en önemli konularından biridir” diye konuştu.Uzm. Dr. Çiğdem Kaplan, çocukta yaşıtlarına göre, boy ya da kilo olarak bir gerilik olduğunda mutlaka bir çocuk uzmanına başvurulmasını söyledi. Büyüme eğrilerinde yaşıtlarına göre boy ve kilo olarak geri olan çocukların ayrıntılı araştırılması ve düzenli takip edilmesinin gerektiğini belirten Kaplan, bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesinde beslenme kadar aile tarafından sevilerek ve huzurlu bir ortamda büyütülmesinin de önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Denizli HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve denizli20haber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.